Bejelentkezés
BPSTART.HU

BP
START

budapest

Info

BPSTART.HU
/kek-hirek/birosagi-hirek/2011-08-04-a-moszkvai-kereskedelmi-kirendeltseg-adasvetelet-az-orosz-ugyeszseg-is-vizsgalja

A moszkvai kereskedelmi kirendeltség adásvételét az orosz ügyészség is vizsgálja - BpStart.hu

Szeretnéd tudni mi történik Budapesten? Szeretnéd megtalálni a kerületetben a szolgáltatókat, cégeket? Akkor gyere és néz körül nálunk. Budapest Start a főváros is erre tart!

Legújabb twittek

Keresés
Betűméret növelése Betűméret csökkentése

2011-08-04 11:28:05

A moszkvai kereskedelmi kirendeltség adásvételét az orosz ügyészség is vizsgálja

A moszkvai kereskedelmi kirendeltség adásvételét az orosz ügyészség is vizsgálja

Az orosz ügyészség is büntetőeljárást indíthat a korábbi moszkvai kereskedelmi kirendeltség adásvétele miatt - írja a Magyar Nemzet egy orosz lap információira hivatkozva. Magyarországon hűtlen kezelés miatt folyik eljárás az ügyben, mert a gyanú szerint az államnak hétmilliárd forintos kára keletkezett az értékesítésből.

Bűnvádi eljárás indulhat Oroszországban a korábbi moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség adásvétele miatt. A Magyar Nemzet a Vedomosztyi című orosz lap információira hivatkozva azt írja, hogy az orosz ügyészség a duma egyik képviselőjének az indítványára kezdett el nyomozni.

Az orosz ügyészség szerint az orosz Regionális Fejlesztési Minisztérium túl drágán vásárolta meg az ingatlant. A magyar állam és az orosz fél között egy Diamond Air nevű cég közvetített, amely 21,3 millió dollárért (3,8 milliárd forintért) vette, és közel hétszeres áron, 3,5 milliárd rubelért (23,5 milliárd forintért) adta el a 17 ezer négyzetméteres ingatlant.

A Vedomosztyi szakértői szerint a szerződést meg lehet támadni, de mivel a Diamond Air már nem létezik, nincs esély rá, hogy az állam bűnvádi eljárás lefolytatása nélkül visszaszerezze a pénzét.

Magyarországon hűtlen kezelés miatt folyik eljárás a Központi Nyomozó Főügyészségen, mert a gyanú szerint az államnak hétmilliárdos kára keletkezett az értékesítésből - emlékeztet a Magyar Nemzet. Az ügyben gyanúsítottként hallgatták ki Székely Árpád volt moszkvai nagykövetet, Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő volt vezetőjét és Fekszi Márta volt külügyi államtitkárt.

Az [origo] korábban azt írta[1], az ügyészség egy 2008-as kormányülés jegyzőkönyvében található zavaros megfogalmazás iránt érdeklődik, amely arra utalhat, hogy a Külügyminisztérium és a Pénzügyminisztérium tudott arról, hogy szabálytalanul történt az ingatlan eladása.

 

[1]

Origo, 2011.04.29.

Az ügyészséget egyre jobban foglalkoztatja a Gyurcsány-kormánynak az a 2008. júliusi ülése, amelyen szóba került a moszkvai kereskedelmi képviselet eladása. Több egykori kormánytagot kihallgattak, és az [origo] információi szerint az ügyészség érdeklődik egy zavaros megfogalmazás iránt, amely az ülésről készült jegyzőkönyvben olvasható. A nyakatekert mondat utalhat arra, hogy a Külügyminisztérium és a Pénzügyminisztérium tudott arról, hogy szabalytalanul történt az ingatlan eladása.

A felelősség szétterítése miatt hozták szóba a moszkvai kereskedelmi képviselet eladását a Gyurcsány-kormány egyik 2008-as ülésén - mondta az [origo]-nak egy, az ügyben folyó nyomozás részleteit ismerő, vezető beosztásban dolgozó állami tisztviselő. Szerinte az eladás lebonyolítói tisztában lehettek azzal, hogy az értékesítés során szabálytalanságok történtek, a felelősséget pedig úgy próbálták szétkenni, hogy az ügyet bevitték a kormány elé.

A 17 ezer négyzetméteres, az orosz kormánynegyed közelében fekvő épület eladását a magyar kormány 2005 novemberében kezdte előkészíteni, az épületet 2008-ban adták el a luxemburgi bejegyzésű Diamond Airnek. Az értékesítést vizsgáló ügyészség gyanúja szerint az értékes állami ingatlan eladásánál több szabálytalanság történt, ha szabályosan adták volna el az ingatlant, akkor a 4 milliárdos vételárnál legalább 6 milliárd forinttal több pénzt lehetett volna kapni érte.

Bár az ügyészség 2009 novembere óta nyomoz, nagyobb érdeklődés azóta kíséri az ügyet, hogy február 8-án az ügyészség őrizetbe vette Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) korábbi vezérigazgatóját, Székely Árpád korábbi moszkvai nagykövetet és Fekszi Mártát, a Külügyminisztérium korábbi államtitkárát. Néhány nappal később a bíróság elrendelte mindhárom gyanúsított szabadon engedését, de az eljárás folytatódik ellenük.

Egy zavaros szókapcsolatot szúrtak ki

Az ügyet szintén vizsgáló Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) szerint az épület eladása során kulcsfontosságú volt a Gyurcsány-kormány 2008. június 10-11-i dobogókői kormányülése. A Kehi még februárban ismertette vizsgálatának eredményét, eszerint a kormányülés emlékeztetőjében az olvasható: "a moszkvai kereskedelmi kirendeltségnek az állami vagyonkörből való kikerülése lezárult, továbbá a kormány felhívta a külügyminisztert, hogy a pénzügyminiszterrel együttműködve gondoskodjon az állami vagyonról szóló 2007. évi törvényben előírt iratok beszerzéséről". A Kehi szerint a nehezen érthető mondat arra utal, hogy a kormány felkéri a két minisztert, hogy utólag szerezzék be azokat az iratokat, amelyeket már az eladás előtt kellett volna.

Az ügyben nyomozó Központi Nyomozó Főügyészség az elmúlt hetekben a Gyurcsány-kormány több miniszterét - köztük Bajnai Gordon akkori gazdasági minisztert -, illetve államtitkárát is tanúként hallgatta ki az ügyben. A nyomozók a volt minisztereket arról kérdezték, hogy az ingatlan eladásáról mi hangzott el a dobogókői kormányülésen, a kormány tagjai tudtak-e arról, hogy az épületet gyaníthatóan szabálytalanul adták el, majd később az iratok beszerzésével a hibát megpróbálták orvosolni.

A nyomozás részleteit ismerő forrás az [origo]-nak azt mondta, hogy a helyzet korántsem egyértelmű. A moszkvai ingatlan eladásáról - az ügyészség információi szerint - a kormányülésen csak tájékoztatás hangzott el, de az nem volt kötelező érvényű, vagyis szó sem volt arról, hogy kormányhatározatot fogadtak volna el. Erre utal az is, hogy a döntés nem jelent meg a Magyar Közlönyben, pedig ott minden kormányhatározatot közzé kell tenni.

Ezzel szemben Fekszi Márta, a Külügyminisztérium korábbi államtitkára a dobogókői kormányülésen elfogadott mondatra mégis "jegyzőkönyvi határozatként", illetve "kormányhatározatként" hivatkozik abban az [origo] birtokába került levélben, amelyben tájékoztatta az akkori moszkvai követet a kormányülésen elhangzottakról.

Nem csalás, "balfaszság"

Az ingatlan eladását intéző Külügyminisztérium és Pénzügyminisztérium tisztában lehetett azzal, hogy szabálytalanságok történtek az értékesítés során, és az ügyet azért vitték be a kormány elé, hogy szétterítsék a felelősséget - mondta az ügy részleteit ismerő forrás. A tisztviselő arra utalt, hogy a kormányülés után már nem lehetett azt mondani, hogy a kormány tagjai nem tudtak az ügyről.

A forrás szerint a felelősség elkenésére alkalmas volt a "vagyonkörből való kikerülés lezárult" megfogalmazás, hiszen erről valószínűleg nem minden kormánytag tudta, hogy pontosan mit is jelent. A megfogalmazást a Kehi elnökének is meg kellett magyaráznia az újságíróknak, amikor sajtótájékoztatón ismertette a Kehi-vizsgálat eredményét.

Több kihallgatott, neve elhallgatását kérő korábbi kormánytag arról beszélt az [origo]-nak, hogy az eladás idején káosz lehetett a kormányzati apparátusban. Mindannyian azt állították, hogy saját kormányzati pozíciójukban akkor nem tudtak semmit az ügyről. Szerintük a szabálytalanságok oka a 2008-ban hatályba lépett vagyontörvény lehetett, a jogszabály szerint ugyanis az állami vagyon értékékesítését az újonnan megalakuló MNV-nek kellett jóváhagynia. A volt kormánytagok szerint az viszont tisztázatlan volt, hogy azokat az eladásokat hogyan kell folytatni, amelyek még az MNV megalakulása előtt megkezdődtek. A moszkvai ingatlan eladása során esetleg elkövetett szabálytalanságok nem tudatos törvénysértések, hanem a vagyontörvény értelmezéséből fakadó "balfaszságok" voltak - fogalmazott az egyik korábbi kormánytag.

Az [origo] birtokába került, az ingatlan eladásával foglalkozó dokumentumok szerint azonban 2008 előtt az ingatlan eladásáról már érdeklődő Külügyminisztérium nem szerezte be az MNV jogelődjének hozzájárulását, tehát az eladás megkezdéséhez sem álltak rendelkezésre a szükséges dokumentumok.

 

Forrás: http://www.origo.hu/nagyvilag/20110804-az-orosz-ugyeszseg-is-vizsgalja-a-moszkvai-kereskedelmi-kirendeltseg-adasvetelet.html

http://www.origo.hu/itthon/20110428-felelosseg-elkenes-miatt-vittek-a-kormany-ele-a-moszkvai-ingatlanugyet.html

« Vissza

Get Adobe Flash player

Bejelentkezés a hozzászóláshoz


Regisztráció

0 hozzászólás.

Hozzászólások

Ehhez a hírhez még nem írt senki hozzászólást!

Budapest I. kerület II. kerület III. kerület IV. kerület V. kerület VI. kerület VII. kerület VIII. kerület IX. kerület X. kerület XI. kerület XII. kerület XIII. kerület XIV. kerület XV. kerület XVI. kerület XVII. kerület XVIII. kerület XIX. kerület XX. kerület XXI. kerület XXII. kerület XXIII. kerület